Parkinsono liga

Tai dar viena palyginti dažna liga, sukelianti demenciją. Tai progresuojanti neurodegeneracinė liga, prasidedanti dėl dopamino trūkumo ekstrapiramidinėje sistemoje smegenyse ir pasireiškianti ramybės tremosu, bradikinezija, rigidiškumu ir posturaliniu nestabilumu.

Būdingi ligos simptomai:

- Žmogus jaučia, kad jo kūnas sukaustytas. Sunku sulenkti ir ištiesti ranką arba koją. Pastebimas „dantračio fenomenas“, kai trumpalaikis raumenų tonuso padidėjimas kaitaliojasi su tokiu pat trumpalaikiu tonuso sumažėjimu.

- Pakinta kūno poza. Ligonis stovi sulenkęs kojas per kelius, susikūprinęs, nuleidęs galvą, sulenkęs ir prie kūno pritraukęs rankas. Žmogus eina mažais žingsniukais, lėtai. Pakinta rašysena: rašo mažomis, nelygiomis raidėmis (vadinamoji mikrografija).

- Ypač sunku pradėti judesį. Prieš pradėdamas eiti turi kurį laiką pastovėti ar pasėdėti. Sunkūs ligoniai gali ta pačia poza išsėdėti ištisas valandas. Judesius atlieka lėtai.

- Negali greitai pradėti ar baigti judesį. Pradėjęs eiti, negali staiga sustoti, nes virsta į priekį. Lengvai pastūmus iš nugaros tokį žmogų, jis pradeda nesusilaikydamas smulkiais žingsniukais bėgti, gali pargriūti ant pilvo. Pastumtas atgal jis bėga ir gali griūti ant nugaros. Pastumtas iš šono gali griūti ant šono.

- Išnyksta mojavimas rankomis einant.

- Ranka ar koja po judesio ilgai negrįžta į pradinę padėtį.

- Žmogus kalba lėtai, monotoniškai. Neretai tą patį žodį taria po kelis kartus.

- Atminties, emocijų, vegetacinių funkcijų sutrikimai.

- Žvilgsnio traukuliai, kai akys kelias minutes nevalingai krypsta į viršų ar į šoną. Gali būti žagsėjimo ar žiovavimo priepuoliai. Dreba pėdos, plaštakos, apatinis žandikaulis. Drebėjimas išryškėja jaudinantis, išnyksta miegant.

- Žmogus tampa mažai iniciatyvus, vangus, smulkmeniškas, lėtai mąstantis.

- Kartais ligoniai, ypač naktį ar rytą, kai smegenyse pasigamina reikalingas dopamino kiekis, kurį laiką gali judėti kaip sveiki.

Daliai ligonių pasireiškia ir nemotoriniai simptomai: demencija, depresija, psichoziniai simptomai. Dažniausiai liga pirmiausia pasireiškia dešinės rankos drebėjimu.
Liga nustatoma remiantis klinikiniais kriterijais.
Ligonis gydomas kineziterapija, ergoterapija, logoterapija (jei reikia). Skiriamas medikamentinis gydymas, kai yra funkcinės veiklos sutrikimų. Svarbi tinkama slauga, pagalba kasdieniniuose reikaluose.
Svarbu atpažinti pirmuosius ligos požymius ir palydėti žmogų pas gydytoją.

Straipsnio autorė psichologė Regina Morkūnienė

Apklausa

Įvertinkite mūsų naująją svetainę!